Telefon
WhatsApp

Kolajen ve Cilt Sağlığı - Dr. Dilek Eryılmaz

Kolajen ve Cilt Sağlığı - Dr. Dilek Eryılmaz

Son birkaç yılda kullanımı giderek yaygınlaşan gıda takviyelerinden olan kolajen nedir? Cilt sağlığımız üzerine nasıl bir yarar sağlar ve doğru ürünü kullanmak için nelere dikkat edilmelidir? Bu konuyla ilgili tüm merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Beslenme ve cilt sağlığı arasındaki ilişki her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Yaşla beraber hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkisi ile cildimizin temel destek proteini olan kolajen miktarında azalma olur. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık, kuruluk, elastikiyet kaybı ve sarkmalar görülür. Son birkaç yılda kullanımı giderek yaygınlaşan gıda takviyelerinden olan kolajen nedir, cilt sağlımız üzerine nasıl bir yarar sağlar ve doğru ürünü kullanmak için nelere dikkat edilmelidir bu konuyla ilgili tüm merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Kolajen Nedir?
Kolajen, aminoasitlerden oluşan bağ dokusunun temel destek proteinidir. Vücudumuzda özellikle deri, kemik, kas, kıkırdak ve tendonlarda bulunmaktadır. Vücut dokularının bütünlüğünü, cildin elastikiyetini ve sıkılığını sağlar. Vücutta kolajenin 19 farklı tipi tanımlanmıştır. Deride en fazla tip 1 ve tip 3 kolajen bulunur. 20-30’lu yaşlardan itibaren vücut kolajen üretimi her yıl giderek azalmaktadır. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık ve elastikiyet kaybı, kalça ve bacaklarda selülit oluşumunda artma gözlenir. Bu nedenle son yıllarda kolajen; sıvı, toz, tablet ve kapsül gibi farklı formlarda takviye şeklinde alınarak cilt sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ancak güvenli kullanımı için mutlaka öncesinde bir dermatologa danışılmalıdır.

Paylaş:

Etiketler: Kolajen ve Cilt Sağlığı