Aşırı Terleme

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis)

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir?

Terleme vücut ısısının düzenlenmesi için gerekli olan doğal bir mekanizmadır. Aşırı terleme (hiperhidrozis) ise kişinin sosyal yaşantısını bozacak derecede rahatsız edici olan, ter bezlerinin fazla çalışması ile deri yüzeyine salgılanan ter miktarının artması durumudur. En sık koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanlarında görülür. Nadiren tüm vücutta yaygın şekilde görülebilmektedir. Özellikle stres ve heyecan durumlarında, sıcak ortamda ve fiziksel egzersiz sonrası terleme belirgin olarak artar.

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedenleri Nelerdir?

Genellikle aşırı terleme yapısal olarak ortaya çıkar. Bunun dışında bazı hastalıklar (şeker ve tiroid hastalığı gibi), kullanılan ilaçlar, vücutta varolan bir enfeksiyon, menopoz dönemi aşırı terlemenin altta yatan nedenlerinden bazılarıdır.

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Tanısı Nasıl Konulur?

Aşırı terleme problemi olan kişi öncelikle bir dermatoloğa başvurmalıdır. Terlemeye yol açabilecek nedenler gözden geçirilir ve gerekirse tetkik yapılabilir.

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını bozuyor ve yaşam kalitesini düşürüyorsa tedavi edilmelidir. Deri yüzeyine sürülen ilaçlar, ağızdan alınan ilaçlar, iyontoforez, altın iğneli radyofrekans ve cerrahi işlemler bazı tedavi seçenekleridir.