Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Nedir? Dolgu Uygulamaları Ne Amaçla Yapılır?

Yaşla birlikte, yüzümüzde bizi genç gösteren yağ yastıkçıkları küçülür ve yüzümüz volüm kaybeder. Yerçekiminde uzun süreli etkisi ile yüzün yumuşak dokusu aşağı doğru yer değiştirir. Ayrıca bağ dokumuzda mevcut olan kollojen ve hyalüronik asit azalır ve elastik lifler gevşemeye başlar. Bütün bunların sonucunda cildimiz elastikiyetini kaybeder, kırışıklıklar, volüm kayıpları ve sarkmalar oluşur. Dolgular; kırışıklıkları ve volüm kayıplarını gidermek, yüz hatlarını şekillendirmek, dudakları şekillendirmek ve hacimlendirmek için günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Dolgu Uygulamalarında Hangi Ürünler Kullanılır?

Günümüzde dolgu uygulamalarında, en çok hyalüronik asit içeren dolgu ürünleri tercih edilmektedir. Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bağ dokusunun ana yapı taşlarından birisidir. 20’li yaşlardan itibaren vücutta azalmaya başlar. Kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle dolgu ürünleri hacim kazandırırken aynı zamanda cildi nemlendirmektedir.

Dolgu İşlemi Nerelere Yapılabilir?

 • Dudak şekillendirme ve hacimlendirme
 • Göz yaşı oluğu (Tear through)
 • Yanak ve elmacık belirginleştirme
 • Çene hattının şekillendirilmesi ve çene ucunun düzeltilmesi
 • Burun deformasyonları
 • Burun kenarlarından ağız köşesine uzanan oluk (Nazolabial Çizgiler)
 • Ağız köşesinden çeneye uzanan çizgi (Marionette Çizgileri)
 • Alın çizgileri
 • Kaş arası çizgileri
 • Dudak üstü çizgileri
 • Göz çevresi çizgileri
 • Boyun çizgileri

Dolgu Ürünlerinin Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Dolgunun etkinlik süresi, kullanılan dolgu ürününün yoğunluğuna, türüne ve miktarına bağlı olarak 6-24 ay arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca kişinin yaşı, cilt yapısı, sigara içme alışkanlığı ve cildin elastikiyetine bağlı olarak da etki süresi değişkenlik göstermektedir. Dolgu uygulaması vücudun kendi doğal kollojen sentezini arttırdığı için, dolgu maddesi eridikten sonra bile vücuttaki etkisi bir miktar devam etmektedir.

Dolgu Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama öncesinde alkollü içecek tüketilmemelidir. En az 3 gün öncesinden; kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, aspirin, ağrı kesici ilaçlar, E vitamini ve ginko biloba kullanımı kesilmelidir.

Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu işlemi sonrasında şişlik, kızarıklık, morluk, hassasiyet görülebilir ve bu durum 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Uygulama sonrası 24 saat boyunca bu bölgeye makyaj yapılmamalıdır. Uygulama alanına temas ve masajdan kaçınılmalıdır. Hamam, sauna ve jakuzi gibi sıcak ortamlardan 1 hafta süre ile uzak durulmalıdır.

Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Enjeksiyon işlemi kullanılacak tüp sayısına göre değişmekle birlikte 15-45 dk sürmektedir.

Dolgu Uygulaması Sırasında Ağrı Olur mu?

İşlem öncesi lokal anestezik krem sürüler ve işlem sırasında minimal derecede ağrı olabilmektedir.

Dolgu Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Gebelik ve emzirme döneminde olanlara, uygulanan bölgede herhangi bir enfeksiyon varlığında ve kullanılacak dolgu maddesine herhangi bir duyarlılığı olanlara dolgu işlemi uygulanmamaktadır.